حالت دسترسي سريع (Map Network Drive)

حالت دسترسي سريع (Map Network Drive)

تابحال شده که نیاز داشته باشید که به یک پوشه خاص در میان پوشه های به اشتراک گذاشته شده در شبکه، دسترسی سریع داشته باشید،یا در محیطی مشغول به کار باشید که کاربران متصل به شبکه ی آنجا، آشنایی با شبکه نداشته باشند و دسترسی به آن برایشان سخت و حتی برای عده ی قلیلی غیر قابل انجام باشد.و این نیاز رو احساس کرده باشید که برای آن ها روی سیستمشان آیکونی برای دسترسی سریع به پوشه های به اشتراک گذاشته شده ایجاد کنید.این امکان در ویندوز، با نام  map network drive،  وجود دارد . با  mapping کردن پوشه ی به اشتراک گذاشته شده بر روی هر سیستم درون شبکه ای، به صورت جداگانه، شما میتوانید به سرعت آن پوشه را باز کنید و تغییرات دلخواهتان را اعمال کنید.کاربرد دیگر map network drive، اینست که کاربران درون شبکه بتوانند اطلاعات و فایل های پشتیبانیشان را روی یک سیستم ذخیره کنند و این امکان در نرم افزارهای اوراش موجود است.در ادامه ما به نحوه ی ایجاد map drive در نسخه های متفاوت سیستم عامل  windows و همچنین در نرم افزارهای اوراش می پردازیم.

ساخت map network drive  در win10:

۱ – ابتدا وارد This PC شده و روی سربرگ computer رفته و گزینه map network derive  را انتخاب میکنیم.

map_network_drive

۲ – پنجره ی زیر باز میشود.

در قسمت Drive، نامی برای map drive انتخاب میکنیم که بصورت پیش فرض Z  است.

در بخش Folder آدرس فایل به اشتراک گذاشته شده را انتخاب می کنیم.

در اینجا بهتر است ابتدا نام یا IP سیستمی که پوشه ی به اشتراک گذاشته شده ی مورد نظر، بر روی ان قرار دارد را بعد از علامت (\\) وارد کرده و سپس گزینه Browse را انتخاب می کنیم.

map_network_drive

توجه داشته باشید که IP سیستم های درون شبکه ممکن است تغییر کند، بدین ترتیب ما به شما توصیه میکنیم که از نام سیستم استفاده کنید.

در این قسمت ممکن است پنجره ای باز شود که نام اشتراک کاربری(user) و رمز عبور به سیستم حاوی پوشه ی اشتراکی (همان سیستمی که بعد از عبارت \\ نامش را وارد کردیم. ) که در هنگام ورود به سیستم از ان استفاده می شود، را باید وارد کنیم.

map_network_drive

۳ – در پنجره ی جدید باز شده، پوشه ی به اشتراک گذاشته شده ی مورد نظر را انتخاب می نماییم تا گزینه ی OK  فعال بشود و روی آن کلیک می کنیم.

map_network_drive

۴ –اگر مي خواهيد با خاموش شدن سیستم، پوشه مذكور را در حالت دسترسي سريع نمايش دهيد یا به عبارتی دیگر Map network drive ایجاد شده محفوظ بماند، كادر علامت Reconnect at Logon را  انتخاب كنيد.

اگر اشتراك كاربري كه از طريق آن به كامپيوتر خود وارد مي شويد با اشتراك كاربري موردنياز براي ورود به كامپيوتر ميزبان پوشه اشتراكي متفاوت است ، كادر علامت Connect Using different credential را انتخاب كنيد. درصورتی که سیستم شما دارای چندین اشتراک کاربری (user ) است و  اشتراکی که حاوی  پوشه ی share  شده می باشد، با اشتراکی که با آن وارد سیستم می شوید، متفاوت است علامت مربوط به سطر Connect Using different credential را بزنید.

map_network_drive

۵ – در نهایت گزینه ی Finish  را انتخاب می نماییم.

map_network_drive

۶ –  map network drive  ساخته شده در This PC نمایش داده میشود.

map_network_drive

ساخت map network drive  در Win 7 , Vista , XP:

مراحل ایجاد حالت دسترسی سریع در ویندوز ۷ و ویستا و XP مانند دیگر نسخه های ویندوز است. بدین منظورما تنها به گذاشتن عکس از مراحل  ایجاد آن اکتفا می کنیم.

(Mycomputer -> toolsbar(map network drive

map_network_drive

map_network_drive

map_network_drive

map_network_drive

map_network_drive

map_network_drive

حذف map network drive:

روش حذف حالت دسترسی سریع به پوشه ی اشتراکی، در تمامی سیستم عامل ها مشابه به هم است.

در Win 10 , 8.1 , 8 :

وارد This PC شوید.

در Win 7, Vista , XP :

وارد My Computer  شوید.

روش اول:

بر روی یکی از حالت های دسترسی کلیک راست نموده و گزینه Disconnect را انتخاب می کنیم و سپس پنجره را بسته و مجددا باز می کنیم.

disconnect_map_network_drive

روش دوم:

در سربرگ Computer ، روی نوشتار Map network drive کلیک میکنیم تا منوی کوچکی باز شود. سپس گزینه Disconnect network drive  را انتخاب میکنیم.

disconnect_map_network_drive

در پنجره ی جدید باز شده map network drive مورد نظر را انتخاب کرده تا گزینه ی ok  فعال شود، سپس روی آن کلیک می نماییم.

disconnect_map_network_drive

شما تا این لحظه با نحوه ی ایجاد و حذف حالت دسترسی سریع به پوشه ی اشتراکی، آشنا شدید اما اگر بخواهید از این امکان برای ذخیره فایل های پشتیبانی نرم افزارتان بر روی یک پوشه ی به اشتراک گذاشته شده، بر روی یک سیستم خاص استفاده کنید، باید از درون نرم افزار اوراش map network drive را ایجاد کنید، زیرا حالت دسترسی ایجاد شده توسط ویندوز در قسمت مسیر دهی فایل ها نمایش داده نمیشود.

نحوه ی ساخت Map Network Drive  در نرم افزارهای اوراش

به منظور باز کردن پنجره ی مسیردهی، باید به بخش ایجاد فایل پشتیبان  برویم . به دو طریق میتوان این قسمت را باز کرد.

روش اول:

از منوی امکانات، زیر منوی  ایجاد فایل پشتیبان را انتخاب میکنیم .

روش دوم:

در میز کار، از بخش امکانات.

۱-گزینه ایجاد فایل پشتیبان را انتخاب می نماییم.

map_network_drive در نرم افزار اوراش

۲ – در پنچره ی مسیر دهی فایل ها ، روی This PC کلیک راست کرده و map network drive  را انتخاب میکنیم. سپس پنجره ی ایجاد map drive باز شده و مانند مراحل ذکر شده در فوق (ابتدای پست)، حالت دسترسی سریع را ایجاد میکنیم.

map_network_drive در نرم افزار اوراش

۳- در نهایت  Map drive افزوده شده به زیر منوی  This PC را انتخاب می نماییم و روی گزینه ی ok  کلیک میکنیم.

map_network_drive در نرم افزار اوراش

حذف Map Network Drive در نرم افزار های اوراش

برای حذف باید مجددا پنجره ی مسیردهی فایل ها را باز کنیم. بدین منظور وارد قسمت ایجاد فایل پشتیبان می شویم. به دو طریق میتوان حالت دسترسی سریع را حذف نمود

روش اول:

زیرمنوی This PC را باز کرده و روی map drive  مورد نظر کلیک راست میکنیم  Disconnect  را میزنیم.

حذف map_network_drive در نرم افزار اوراش

روش دوم:

روی This PC  کلیک راست کرده و گزینه ی disconnect network drive  انتخاب مینماییم ، در پنجره ی باز شده map drive  مورد نظر را انتخاب کرده و ok میکنیم و در نهایت برای پاک شدن map drive  از زیر منوی This PC پنجره را بببندید.

حذف map_network_drive در نرم افزار اوراش

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “حالت دسترسي سريع (Map Network Drive)”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات

آخرین ویدئو ها